Elektrody wahliwe i kleszcze zgrzewalnicze do łączenia trudnych form

Stosowanie elektrod wahliwych i kleszczy zgrzewalniczych w zgrzewaniu oporowym jest metodą zgrzewania metali za pomocą elektryczności i oporu. Prąd elektryczny przepływa przez metal, który się nagrzewa. W ten sposób metal nagrzewa się do momentu stopienia po obu stronach i ostatecznie tworzy spoinę.
Istnieje wiele zalet stosowania tej metody, takich jak mniejsza możliwość zanieczyszczenia spoiny, mniejsze zapotrzebowanie na topniki.

Możesz użyć tej metody do spawania prawie wszystkich rodzajów metali, w tym magnezu, aluminium, miedzi, tytanu, niklu, a nawet stali, o ile nie są one przegrzane lub pod ciśnieniem.

Nie można jednak używać tej metody do spawania metali, które mają ślady wilgoci, ponieważ spowoduje to powstanie iskry.

Elektrody wahliwe są ważną częścią zgrzewania oporowego. Elektrody są wykonane ze specjalnego stopu i mogą wytrzymać bardzo wysokie temperatury, które powstają podczas zgrzewania oporowego. Kleszcze służą do przytrzymywania elektrod w miejscu podczas procesu zgrzewania.

Elektroda i kleszcze spawalnicze są integralną częścią zgrzewania oporowego. Elektrody muszą być wykonane ze specjalnego stopu i należy się z nimi ostrożnie obchodzić podczas całego procesu.

Zalety używania elektrod wahliwych i kleszczy zgrzewalniczych

Zgrzewanie oporowe to prosta koncepcja. Nie jest to po prostu kwestia umieszczenia dwóch elektrod na linii montażowej i przepuszczenia przez nie prądu. Napięcie musi być dokładnie kontrolowane, podobnie jak czas kontaktu elektrod z obrabianym przedmiotem. Zastoaswanie elektrod wahliwych i kleszczy zgrzewalniczych ma przeważnie miejsce podczas produkcji elementów zaawansowanych i skomplikowanych geometrycznie, w których miejsca łączeń są trudno dostępne i niekompatybilne z uchwytami zgrzewarek stacjonarnych i zrobotyzowanych. Elektrody wahliwe pozwalają na uzyskanie odpowiedniego docisku na całej powierzchni zgrzewu, co daje znacznie bardziej precyzyjne, stabilne i trwałe połączenie w punkcie wykonania zgrzewu lub na jego całej linii.

Kleszcze zgrzewalnicze pozwalają na dostęp do jeszcze trudniej umiejscowionych punktów łączeń zgrzewania oporowego. Kleszcze spawalnicze zostały zaprojektowane przez grupę naukowców z dziedziny Inżynierii Spawalniczej. Zostały one zaprojektowane tak, aby umożliwić spawaczowi dotarcie do trudniej dostępnych miejsc zgrzewu, a tym samym umożliwić bardziej wydajny proces zgrzewania oporowego. Kleszcze zgrzewalnicze są sterowane za pomocą przełącznika elektrycznego i wykorzystują styk metal-metal do zakończenia obwodu. Po aktywacji, kleszcze zgrzewające są w stanie przewodzić prąd z dowolnego punktu, z którego są podłączone, do dowolnego miejsca na powierzchni kleszczy. Są one wykonane z cienkiej warstwy stali, która została owinięta wokół plastikowej/gumowej rękojeści ze sprężyną/spiralą, która działa jako punkt obrotu podczas otwierania lub zamykania szczypiec. Stal została poddana procesowi galwanizacji, aby dodać więcej trwałości i zapewnić większą siłę w trzymaniu przedmiotów razem.