Co musimy wiedzieć o wysłodkach melasowanych?

W okresie zimy musimy szczególnie zadać o żywienie naszych koni. Wtedy mamy do czynienia ze złymi warunkami atmosferycznymi, błotnistym podłożem oraz paszami, które są niestety gorszej jakości. Dieta konia jest ważna dla nas, hodowców zwierząt. Musi ona być bogata w witaminy oraz minerały. Warto zatem wiedzieć, czym są melasowane wysłodki buraczane. Są one efektem ubocznym przemysłu cukrowniczego. Mają dodatkowo niesamowite właściwości oraz można je uznać za cenną paszę dla koni oraz zwierząt gospodarskich. Nar rynku dostępne są dwa rodzaje, jeśli chodzi o wysłodki buraczane. Mowa o tych z dodatkiem melasy, jak i bez niej. Wysłodki melasowane zawierają wysoki indeks glikemiczny. Jego poziom jest podobny do owsa. To właśnie karmienie buraczanymi wysłodkami melasowanymi przyczynia się do znacznego stężenia glukozy we krwi tuż po karmieniu.

Czym jest super włókno?

Przewód pokarmowy zwierząt jest zaprojektowany z myślą o ciągłym dostarczaniu pasz, które są bogate we włókno końskie. Pewne włókna zawierają więcej energii niż inne. Są one szybko fermentowane. Często używa się w tym celu określenia super włókna. Te znajdują się w wysłodkach buraczanych oraz oferuję wiele korzyści dla takich zwierząt, jak konie. Mają także spore ilości węglowodanów strukturalnych. Chodzi o prawidłowe wypełnienie przewodu pokarmowego. Wtedy też możemy mówić o większej energii.

Wysłodki buraczane mineralizowane oraz niemelasowane. O czym musimy pamiętać?

Niski indeks glikemiczny jest zapewniony przez brak dodatku melasy. Jest to zatem zdrowa i przede wszystkim bezpieczna pasza dla wszystkich typów koni. Także tych koni, które są „na diecie”. Energia, która jest w nich zawarta, jest wolnouwalnialna. Dzięki temu końskie mięśnie są silniejsze oraz lepiej pracują. Warto także zwrócić uwagę na takie witaminy, jak A, D3 oraz E. Nie wolno nam również zapominać o minerałach. Wtedy nie ma potrzeby stosowania suplementów witaminowych i zwierzęta są zdrowo odżywiane. W czasie zimy pasze objętościowe nie są niestety tak dobrej i wysokiej jakości, jak letnie siano oraz zielonka pastwiskowa.

Co warto wiedzieć o dodatkowym ogrzewaniu?

Dostęp do wysokiej jakości pasz objętościowych zimą jest w praktyce niezbędny. Szczególnie jeśli chodzi o konie spędzające sporo czasu poza stajnią. Konie możemy określić zwierzętami, które świetnie radzą sobie z niezbyt wysokimi temperaturami. Jednak musimy zadać sobie pytanie, z czego to wynika. Na pewno musimy wyróżnić taką przyczynę, że energia wydzielana w czasie fermentacji włókna w przewodzie pokarmowym, pochodzi z pasz objętościowych. Wtedy organizm konia wykorzystuje taką energie do ogrzania się. Ten aspekt jest szczególnie istotny, kiedy chodzi o zdrowie i prawidłowy rozwój naszych koni. Musimy zatem dbać o nasze zwierzęta najlepiej, jak potrafimy. Wtedy karmienie buraczanymi wysłodkami melasowanymi jest niezbędne. Zatem zaopatrzmy się w nie, żeby nasze konie mogły zdrowo się odżywiać. Każdy hodowca musi mieć tego świadomość i nie wolno nam tego lekceważyć.