Pomysły na obiady podczas diety oczyszczającej

Podczas detoksu organizmu nie powinniśmy ograniczać się do picia samych soków, ani skłaniać się ku głodówce. Naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn zakłada przede wszystkim przejście na dietę lekkostrawną oraz unikanie używek. Co powinno się jeść w ciągu dnia podczas diety oczyszczającej, żeby nie doprowadzić do pogorszenia naszego zdrowia?

Wegetariańskie alternatywy podczas detoksu

Przechodząc na dietę oczyszczającą, zalecane jest odstawienie ciężkich, smażonych potraw, szczególnie mięsa. To świetna okazja wypróbowania dań wegetariańskich i wegańskich – bogatych w warzywa oraz strączki. Ryż i kasza jest również dopuszczalna podczas naturalnego oczyszczania organizmu. Wegetariańskie obiady są opcją nie tylko na krótkotrwałą dietę – może być to początek ograniczenia mięsa w swoim jadłospisie.

Dieta pełnoziarnista bogata w błonnik

Pełnoziarniste pieczywo, różne rodzaje płatków z mlekiem, w tym płatki owsiane, a także strączki zawierają błonnik, który wspomaga usuwanie treści zalegających w jelitach. Jeśli nie masz nietolerancji na gluten – spokojnie wybieraj produkty zbożowe. Błonnik zawierają również rośliny strączkowe, takie jak soczewica i ciecierzyca, które są podstawą diety bezmięsnej.

Produkty mleczne – czy spożywać je podczas detoksu?

Jeśli chodzi o produkty z mleka, wybieraj te fermentowane – różnego rodzaju jogurty lub kefiry. Wspomagają one pracę naszych jelit. Zawierają probiotyki, które dbają o naszą mikroflorę jelitową.

Jakie owoce i warzywa jeść na diecie oczyszczającej?

Zwróćcie szczególną uwagę na buraki, jabłka, ogórki, gruszki, pomarańcze, pomidory oraz wszelkie rośliny zielone, jak natka pietruszki czy jarmuż. Można je także wykorzystywać w domowych koktajlach czy tzw. smoothies.

Dieta oczyszczająca – na co uważać?

Uważaj na nadmierne ilości ziół oczyszczających oraz popularnego na tej diecie soku z cytryny – mogą działać moczopędnie, wypłukiwać cenne minerały i rozregulować pracę jelit. Każda dieta, również dieta detoks powinna być przemyślana zostać przeprowadzona w sposób rozsądny. Organizm nie zawsze dobrze znosi wszelkie restrykcyjne sposoby żywienia.