Echokardiografia to powszechnie wykonywane obrazowe badanie serca. Za jego pomocą badane są struktury anatomiczne tego narządu, grubość i kurczliwość ścian serca, a także wielkość jego komór czy prawidłowość funkcjonowania zastawek. Echo serca umożliwia również ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych oraz jamach serca. Jest doskonałym narzędziem diagnostycznym pozwalającym dokładnie zbadać układ sercowo-naczyniowy.
Na czym polega badanie echa serca?
Echo serca to badanie, podczas którego są wykorzystywane fale dźwiękowe o dużych częstotliwościach. Są one emitowane przez głowicę aparatu echo kardiologicznego. Z łatwością docierają przez klatkę piersiową do badanych nią struktur mięśnia sercowego, odbijają się od nich, tworząc na ekranie monitora wyraźny ich obraz. Badanie to jest bezinwazyjne, w pełni bezpieczne, a co najważniejsze, zupełnie bezbolesne. Można je wielokrotnie powtarzać i wykonywać u każdego pacjenta, także u kobiet w ciąży oraz dzieci.
Wskazania do wykonania echokardiografii serca
Echo serca wykonuje się między innymi u pacjentów uskarżających się na bóle w klatce piersiowej. Jeśli ich przyczyną są problemy kardiologiczne, badane to pozwoli to potwierdzić. Echokardiografię zaleca się również przy innych problemach z układem sercowo-naczyniowym. Wskazaniem do jej wykonania jest:
nadciśnienie tętnicze
zaburzenia rytmu serca
choroba wieńcowa
przebyty zawał mięśnia sercowego
nieprawidłowy rytm serca
Echo serca pozwala monitorować przebieg chorób układu krążenia. Wykonuje się je również profilaktycznie, aby ocenić pracę mięśnia sercowego i ryzyko wystąpienia chorób serca. Badanie to zleca się również w przypadku chorób poza sercowych. Jest pomocnym narzędziem diagnostycznym przy chorobach płuc, nerek, a nawet przy cukrzycy. Zleca się je również kontrolnie osobom po udarze mózgu.
Jak właściwie przygotować się do echa serca?
Echokardiografia przez klatkowa nie jest badaniem, do którego trzeba się specjalnie przygotowywać. Można ją wykonać o dowolnej porze dnia. Nie wymaga też stosowania specjalnej diety. Należy jedynie założyć wygodny ubiór, najlepiej dwuczęściowy. Podczas badania trzeba bowiem się rozebrać od pasa w górę i zdjąć biżuterię. Jedynie echokardiografia przez przełykowa i wysiłkowa wymaga specjalnych przygotowań,
Echo serca w Warszawie- gdzie najlepiej wykonać to badanie
Echokardiografia serca jest powszechnie zlecanym badaniem. Wykonują je liczne placówki medyczne w całej Polsce. Decydując się na to badanie, warto wybrać jednak tę, która specjalizuje się w tego rodzaju badaniach i zatrudnia najlepszych specjalistów. W Warszawie nie brakuje placówek medycznych, w których można szybko i profesjonalnie wykonać echokardiografię. Zatem gdzie najlepiej wykonać echo serca w Warszawie? W stolicy jest wiele polecanych miejsc, gdzie można zrobić to badanie. Najlepiej umówić się na wizytę w placówce, która ma doskonałe opinie pacjentów. Co więcej, dobrze, aby po badaniu można było od razu skonsultować wynik ze specjalistą, a w razie potrzeby wykonać także dodatkowe badania.