Stan naszych kości uzależniony jest głównie od naszej codziennej diety oraz aktywności fizycznej. W sytuacji, gdy nie dbamy o nasze kości w odpowiedni sposób, zwiększa się wówczas ryzyko wystąpienia osteoporozy. W jaki jednak sposób możemy sprawdzić, w jakim stanie są nasze kości?
Co to jest densytometria?
Densytometria to badanie gęstości mineralnej naszych kości, które trwa dosyć szybko i nie jest zbyt skomplikowane. Dzięki temu badaniu specjalista może stwierdzić stan zdrowia naszego kośćca a w przypadku wykrycia jakichś nieprawidłowości, wdrożyć odpowiednie leczenie. Podczas badania wykorzystuje się niewielkie dawki promieniowania, dzięki któremu możliwe jest określenie stopnia ubytku naszej masy kostnej. Wspomniane badanie przeprowadzane jest głównie w odniesieniu do kości, które najczęściej podatne są na złamanie w przypadku wystąpienia osteoporozy. Chodzi tutaj w szczególności o kości nadgarstka, przedramienia, szyjkę kości udowej, a także odcinek lędźwiowy naszego kręgosłupa. Co jeszcze warto wiedzieć o badaniu densytometrycznym? Za jego sprawą można w szybkim czasie ocenić, ile gramów wapnia, a także innych cennych dla naszego zdrowia minerałów znajduje się w naszych kościach. Oczywiście, im wyższa zawartość minerałów i wapnia, tym gęstsze są nasze kości i mniej narażone na różnego rodzaju urazy, które pojawiają się wraz z wiekiem.
Kto powinien wykonywać densytometrię?
Densytometria to badanie, które zalecane jest do przeprowadzenia w szczególności osobom z niską masą ciała, kobietom powyżej 65 roku życia, kobietom, które przeszły kilka porodów w krótkim odstępie czasowym, osobom, których dieta uboga jest w produkty spożywcze bogate w witaminę D, osobom, które nie uprawiają aktywności fizycznej, osobom, które palą papierosy i nadużywają alkoholu, kobietom będącym w okresie menopauzy lub przyjmującym hormonalną terapię zastępczą, osobom walczącym z osteoporozą, a także osobom powyżej 60 roku życia, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia osteoporozy.