Niemowlęta niestety nie potrafią powiedzieć, co im w danej chwili dolega, a jeśli chodzi o ból ucha, to nie jest on niestety zbyt łatwy do stwierdzenia. Jakie jednak objawy mogą świadczyć o jego pojawieniu się?
Ból ucha u niemowląt: skąd się bierze?
U niemowląt infekcja ucha najczęściej wywołana jest przez bakterie, a nie przez wirusy. Kiedy może się pojawić? Najczęściej wtedy, gdy pod błoną bębenkową zaczyna gromadzić się płyn, który niestety nie ma żadnej możliwości odpływu. Gromadzenie się płynu w tym miejscu sprzyja niestety gromadzeni się bakterii, które w takich warunkach zaczynają się namnażać.
Ból ucha u niemowlaka objawy
Niemowlęta niestety nie są w stanie nam powiedzieć, że boli je ucho, ponieważ nie potrafią jeszcze mówić. To, że dzieje się coś złego można jedynie zaobserwować, zwracając szczególną uwagę na zachowanie malucha. W sytuacji, gdy dziecko ma słaby apetyt, cały czas płacze i staje się dodatkowo marudne, powinna zapalić nam się w głowie lampka oznaczająca, że dzieje się coś złego. W jaki jeszcze sposób można zdiagnozować ból ucha u niemowlaka? Z pewnością po gorączce, która może się wówczas pojawić. Oczywiście nie musi ona być zbyt wysoka, jednak jeśli termometr wskaże podwyższoną temperaturę, możemy mieć pewność, że maluch zmaga się z jakąś infekcją. O bólu ucha z pewnością będzie świadczyć fakt dotykania przez niemowlaka ucha. Wtedy możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że maluszka boli ucho. W przypadku pojawienia się u niemowlaka bólu ucha najczęściej mamy również do czynienia z biegunką, ponieważ mikroorganizmy, które zaatakowały ucho dziecka, mogą również pojawić się w jego układzie pokarmowym. Ostatnim bardzo charakterystycznym objawem bólu ucha jest wydostająca się z niego ropna wydzielina. W takiej sytuacji czym prędzej należy udać się do lekarza, ponieważ musi on wdrożyć odpowiednie leczenie, które przyniesie ulgę w cierpieniu. Ból ucha u niemowlaków wiąże się najczęściej z nieprzespanymi nocami, dlatego też szybka reakcja jest w tym przypadku bardzo ważna.