Ryż stanowi podstawę diety w Azji, jest również popularny na całym świecie. Każdego dnia wiele osób spożywa go z różnymi dodatkami i w przeróżnych daniach. Najczęściej wybierany i spotykany jest ryż biały, ale to nie jedyna odmiana, jaką można jeść. W sklepach znaleźć można również ryż brązowy, dziki i czerwony. Jeżeli chodzi o dziki ryż jak gotować go, by był dobry? Warto zapamiętać kilka zasad, by smakował wyśmienicie i współgrał z innymi składnikami licznych dań.
Choć dziki, to zdrowy
Dziki ryż nie jest zbyt często wybierany w polskiej kuchni, warto to jednak zmienić. Pochodzi z bagnistych obszarów Ameryki Północnej, ma ciemnobrązową barwę i intensywny, zbożowo-orzechowy aromat. W gruncie rzeczy nie jest odmianą ryżu, a nasionami rośliny z rodziny wiechlinowatych.
Zawiera w sobie dużo białka i antyoksydantów, to również źródło witaminy C , przeciwutleniaczy, witamin z grupy B, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, pierwiastków mineralnych takich jak żelazo, potas, manganu i kwasu foliowego. Nie zawiera w sobie glutenu, z tego też powodu jest bezpieczny dla osób borykających się z celiakią.
Tak go ugotujesz
Dziki ryż znaleźć można w woreczkach, jak i zakupić na wagę. Najlepszym sposobem jego ugotowania jest zastosowanie absorpcji – jest to metoda, w której używa się takiej ilości wody, by została ona w całości pochłonięta przez ziarna ryżu. Skorzystanie z tej metody pozwala zachować w ryżu wszystkie składniki mineralne i witaminy.
By ugotować dziki ryż, należy pamiętać o zachowaniu proporcji 1:2, to znaczy na jedną szklankę ryżu przypadają dwie szklanki wody. Na początku ziarna należy wypłukać na sicie, a następnie wsypać do gotującej się, lekko osolonej wodzie. Dziki ryż gotuje się na małym ogniu do czasu wchłonięcia wody przez ziarna. Kiedy to nastąpi, garnek należy ściągnąć z gazu i odstawić na kilka minut w celu odparowania.
Tak się go wykorzysta
Ze względu na swoją barwę dziki ryż jest w stanie nadać dekoracyjny wygląd wielu daniom. Na jego bazie można tworzyć sałatki na przyjęcia, można go również wymieszać z białym ryżem dla uzyskania na talerzu ciekawego efektu wizualnego.