W poszukiwaniu rzetelnych informacji

Temat pieniędzy i płac jest jednym z najbardziej wzbudzających kontrowersje. Dane trafiające do nas, zwykłych obywateli, niejednokrotnie wydają się nam nie odwzorowywać realiów. Za chwilę dowiesz się, prawdy na temat średniej krajowej

Skąd bierze się średnia krajowa?

Średnie wynagrodzenie jest wyliczane na podstawie zbiorczych danych, pochodzących z całej Polski, przez instytuty badawcze. Wszystko byłoby w jak najlepszym porządku, gdybyśmy z łatwością mogli odszukać wszystkie dane. Tutaj zaczyna się jednak problem, gdyż docierają do nas najczęściej informacje o średnim wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw, które dotyczy około 6 mln pracowników. W tym sektorze dodatkowo, średnie wynagrodzenie jest wyższe niż w sektorze gospodarki narodowej, w którym jest zatrudnionych więcej osób. Z tego powodu, średnie wynagrodzenie, które jest przedstawiane obecnie kwotą ponad 5000 zł brutto, nie każdemu z nas może wydawać się realne.

Nie wszędzie tak samo

Kolejnym minusem przedstawiania zbiorczej średniej krajowej jest fakt, że zawyżają ją najlepiej zarabiający. Inne stawki także zarabiają ludzie pracujący w dużych miastach, a inne w mniejszych miastach i na wsi. Widać to już na poziomie danych pochodzących z poszczególnych województw, gdzie przoduje województwo mazowieckie, a na ostatnich miejscach plasują się województwa warmińsko – mazurskie i podlaskie.

Gdzie jest prawda?

Ze względu na wielość informacji i danych, zaczynamy zastanawiać się komu wierzyć. Ile wynosi realna średnia krajowa? Pamiętajmy, że jeszcze dodatkowo od podawanej kwoty brutto, należy odliczyć składki i podatki, dlatego ostateczne wynagrodzenie będzie znacznie niższe od pierwotnej kwoty. W sektorze przedsiębiorstw średnie wynagrodzenie netto wynosi 3800 zł. Ta kwota nie odzwierciedla jednak realnych zarobków Polaków.

Do zarobków marzeń niestety nadal pozostaje długa droga do przebycia. Pomimo, że nasz rynek pracy staje się coraz bardziej atrakcyjny, a płace powoli rosną, nie każdego przekonuje to do pozostania w kraju. Wszyscy czekamy na czasy, kiedy nie będzie się opłacało wyjeżdżać na Zachód do pracy.

Więcej w tym temacie na stronie https://www.praca4u.net/realna-srednia-krajowa-art47.html