Naczyniak limfatyczny, obrzęk limfatyczny

Naczyniak limfatyczny często również nazywany jest chłonnym. Są to zmiany klasyfikowane do grupy bardzo łagodnych nowotworów. Zmiany te wywodzą się niekiedy z przypadłości takiej jak delikatny obrzęk limfatyczny. Tego typu naczyniaki pojawiają się jednak bardzo rzadko. Zdecydowanie częściej zmiany te zaczynają się już w momencie urodzenia, rzadko zdarza się, aby naczyniaki limfatyczne pojawiały się w nastoletnim czy dorosłym życiu. Zlokalizowane są przede wszystkim na skórze i błonach śluzowych. Znacznie rzadziej dotyczą narządów wewnętrznych, takich jak krezka jelitowa i jelito oraz przestrzeń zaotrzewnowa. Po czym poznać, że maluch może cierpieć na łagodną postać naczyniaka limfatycznego? Pierwsze, bardzo charakterystyczne objawy to:
– delikatne zmiany w dołach pachowych, na karku, szyi oraz twarzy ( bardzo rzadko, ale zdarza się, że występują również na języku)
– liczne pęcherzyki wypełnione płynem.
Jeśli naczyniaki pojawią się w przewodzie pokarmowym czy oddechowym są nieco cięższe do zdiagnozowania. Wówczas pojawiają się trudności nie tylko z przełykaniem, ale również mówieniem i oddychaniem.