Jak dobrać dietę?

Wiele osób przed pójściem na dietę zadaje sobie pytanie jak działają diety na nasz organizm i czy uda im się na takiej diecie wytrwać. Jak się okazuje istnieje wiele rodzajów diet i każda z nich w inny sposób wpływa na nasze ciało i na tempo spalania nadmiarowej tkanki tłuszczowej. Dietę należy dobrać do swojego stylu życia, swoich celów, typu organizmu i możliwości. Najlepiej jest skonsultować się z dietetykiem, który za Ciebie weźmie pod uwagę te wszystkie czynniki, a do tego zadba, aby dieta była zdrowa i bezpieczna, bez efektu jo-jo. Co zatem tak naprawdę dzieje się w naszym ciele, kiedy przechodzimy na dietę i zmieniamy sposób odżywiania się?

Jak działa dieta?

Dieta ma na celu wywołanie takiego efektu, kiedy więcej kalorii spalamy niż przyjmujemy. Nazywa się to ujemnym bilansem energetycznym. W takiej sytuacji nasz organizm jest zmuszony sięgnąć o rezerwy energetyczne, które zgromadził w naszej tkance tłuszczowej. Jednocześnie nie możemy się głodzić, gdyż w takim wypadku organizm uzna, że jesteśmy w sytuacji kryzysowej i będzie bardzo oszczędnie spalać tkankę tłuszczową (aby zachować rezerwy jak najdłużej, co ma sens z ewolucyjnego punktu widzenia, bowiem celem naszego organizmu jest przede wszystkim przetrwanie).

Jak bilansować posiłki na diecie

Będąc na diecie dobrze jest jeść często małe posiłki. Najczęściej wybieraną liczbą posiłków na dzień jest pięć posiłków. Wówczas oprócz śniadania, obiadu i kolacji mamy jeszcze drugie śniadanie (między śniadaniem a obiadem) oraz tak zwaną przegryzkę (między obiadem a kolacją). Przy takiej kompozycji posiłków obiad jest największym posiłkiem, drugim największym posiłkiem jest śniadanie i kolejno drugie śniadanie, kolacja i przegryzka, która jest najmniejszym posiłkiem. Komponując dietę w ten sposób należy pamiętać, aby kolacja nie była ciężka, powinna to być lekka sałatka bądź zupa wykonana z niedużej ilości składników. W ten sposób żołądek nie będzie obciążony przed snem i spalanie będzie możliwe także w nocy.