Ból pleców: jak sobie z nim poradzić? Co zrobić gdy bolą plecy?

Ból pleców dotyczy w obecnych czasach większości populacji i może wynikać nie tylko ze zmian anatomicznych, ale również psychicznych. Co zrobić gdy bolą plecy? Garść wskazówek w poniższym wpisie.

Jakie są przyczyny bólu pleców?

Ból pleców pojawia się najczęściej wtedy, gdy w którymś z elementów składowych naszych pleców pojawi się jakiś mikrouraz. Warto przy tym podkreślić fakt, iż wśród czynników, które predysponują do rozwinięcia się bólu pleców, można wyróżnić w szczególności brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, picie alkoholu, nadwagę, depresję, a także dźwiganie ciężkich przedmiotów.

Co zrobić gdy bolą plecy?

Jeśli ból pleców nie przechodzi samoistnie, konieczna jest wizyta u lekarza, który po wykonaniu odpowiednich badań wdroży odpowiednie leczenie. Lekarz w pierwszej kolejności przeprowadzi krótki wywiad, a następnie badanie fizykalne. Może również skierować nas na takie badania jak tomografia komputerowa, zdjęcie RTG kręgosłupa, czy też rezonans magnetyczny. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, specjaliści najczęściej przepisują odpowiednie leki w postaci tabletek przeciwbólowych lub specjalnych maści. Pomocne mogą również okazać się zabiegi rehabilitacyjne takie jak stymulacje prądem, ultradźwięki, czy też masaż. Z kolei, jeśli chodzi o domowe sposoby na walkę z bólem pleców, to z pewnością warto dużo odpoczywać w łóżku, włączyć niezbyt obciążającą aktywność fizyczną, stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, ćwiczenia wzmacniające mięśnie, czy też zimne lub ciepłe okłady. W sytuacji, gdy ból nie jest zbyt uciążliwy, w pierwszej kolejności warto zastosować przedstawione powyżej domowe sposoby na walkę z bólem. Gdy stan zdrowia nie ulegnie jednak poprawie w ciągu około 7 dni, konieczna będzie wizyta u lekarza. Ból może być bowiem na tyle poważny, że konieczne może się okazać przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, którego lepiej oczywiście uniknąć. Dbajmy zatem o nasze zdrowie, stosując właściwą dietę (nie zapominajmy o witaminie D) oraz aktywność fizyczną.